HABER: Ali Fikret

Halen devam etmekte olan Başkent Kültür yolu festivali hakkında açıklamalar yapan bakan yardımcısı konuşma öncesinde misafir ettiği basın mensupları ile tek tek tanıştı.

Türkiye’nin birçok ilinde devam etmekte olan festival; Kültür ve Turizm Bakanlığımız uhdesinde gerçekleşmektedir. Türkiye Kültür Yolu Festivalleri, 16 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında Başkent Kültür Yolu Festivali ile devam ediyor diyen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Batuhan Mumcu basın mensuplarını genel bilgilendirmede bulundu.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Batuhan Mumcu, 3 yıl önce festival ile başlayan etkinliklerimizin başarılı olmasının ardından, Anadolu’ya yayma hedefi ile “Türkiye Kültür yolları Festivali” planımız ortaya çıktı diyerek; “5 Ağustos’ta Kapadokya’da başlayan festivalimiz, Cumhuriyetimizin 100. Yılında 100 günlük bir seri, olarak devam edip 12 Kasım’da son bulacaktır. Festivallerimiz çok yoğun bir etkinlik planını içinde barındırmaktadır. Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında 50’den fazla noktada 700’ü aşkın etkinlik gerçekleştirilecektir. Bu arada çocuklarımıza yönelik de çok keyifli etkinlikler planladık” dedi.

ŞEHİRLERİN MARKA DEĞERİ ARTACAK

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Batuhan Mumcu, her festivalde gastronomi ayağının bulunduğuna da değinerek, “Vatandaşlarımızın Kültür ve sanat etkinliklerine rahat ve ücretsiz bir şekilde ulaşmalarını da sağlamaktayız. Festival sayesinde şehirlerimizin marka değerini arttırmak ana planlarımız arasındadır “şeklinde konuştu.

TÜRKİYE KÜLTÜR YOLU FESTİVALLERİ, GUİNNESS REKORLAR KİTABINA GİRECEK KADAR BÜYÜK

Bazı haber kaynaklarının yayınlarında belirtilene göre “Araştırmalar neticesinde Türkiye Kültür Yolu Festivalleri, Guinness rekorlar kitabına girecek kadar büyük. Süresi, çeşitliliği ve kapsama alanı açısından dünyanın en büyük festivali olarak karşımıza çıkmakta “ şeklinde yazı yayınlanmış ve haber yapılmış bir çok yayın mevcut.

FESTİVAL DÜŞÜK SEZONDA ESNAF AÇISINDAN TURİZM HAREKETLİLİĞİNE FAYDA SAĞLAYACAK

Festival şehirleri planlanırken özellikle 7 bölgemizi de odağımıza alıyoruz şeklinde açıklamada bulunan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu; “Bu vesile 2028 yılına kadar her sene 5 şehir daha ekleyerek festivali ülke genelinde 35 şehre çıkarmayı hedefliyoruz. Ayrıca bu planlamaları yaparken de şehirlerimizdeki esnaf ve konaklama sektörü faydalansın diye turizm hareketliliği açısından düşük sezonu hedefliyoruz” dedi.

BAKAN YARDIMCISI “ KALE KAPISINDA AÇILAN STANDLARIDA GEZDİ”

Basın ile toplantıda bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Batuhan Mumcu daha sonra muhabirlerin önerilerini alarak daha neler yapılabileceği konusunda fikir alışverişinde bulundu.  Divan Çukurhan Otel içinde bulunan sergileri ve müzeyi basın mensupları ile gezmesinin ardından, Mumcu, “Kale mahallesi kapısında el sanatlarının açtığı sergilere de ziyarette bulundu”.

Sempatik tavırları ve güler yüzü ile stant sahipleri ile ebru sanatı boyama yaptı ve saz ile keman ustasından bir enstrümanın nasıl yapıldığını öğrendi. Bağlamacı Mehmet Ali Çetinkaya’nın,  Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu’ya sazı vermesinin ardından Mumcu;” Bunu çalabilmeyi çok isterdim” şeklinde espri yapmayı da ihmal etmedi.