Diyet & BeslenmeEğitimGüzellik & MakyajKültür & SanatMagazinManşet

Sanatseverlerin beğenisine hitap edecek

Merqezart Alternatif Sanat Mekanı, 24Temmuz – 24Ağustos tarihleri arasındaDeniz Çift Kozakiewicz, Ekin Su Kızılelma ve Tilbe Sungur’un sergileriyle sanatseverlerin beğenisine hitap edecek.

Mekanın üç salonunda üç farklı sanatçının sergileri eşzamanlı olarak izlenebilecek.

Açılış kokteyli 24 Temmuz Pazartesi günü 18:00-20:00 arasında gerçekleşecek.

Yurtiçi ve yurtdışından gelen ziyaretçileri sanatla buluşturup, bu heyecanı sanatçılara aktarmayı benimseyen Merqezart Alternatif Sanat Mekanı, Günyüzü Sanatçıya Destek Projesi ile sanat dünyasına yeni isimler ve değerler kazandırmayı hedeflemektedir.

Günyüzü Sanatçıya Destek Projesi okullu ya da alaylı, henüz geniş kitlelere ulaşamamış, tutkuyla üretmeye devam eden sanatçılara ses vermeyi hedeflemiştir. Bu proje Merqezart’ın herkese ulaşabilme vizyonuna yeni bir pencere açmaktadır. İlki 2023 yılı planlamasına dahil olarak başlayan proje, her yıl düzenli olarak tekrarlanacaktır.

Küratör ve sanat tarihçisi MarcusGraf, akademisyen sanatçı Erkan Özdilek, sanatçı Setenay Özbek, illüstratör ve akademisyen François Garcia-Panzani, iş insanı ŞenkarÖztüzün ve iç mimar Evren Başık’tan oluşan 2023 bağımsız jürisi tarafından seçilen sanatçıların ilk üçünün kişisel sergileri 24 Temmuz’da başlıyor!

“LUMINOUS MATTERS”, DENİZ KOZAKIEWICZ

SOLO RESİM SERGİSİ
24 Temmuz – 24 Ağustos 2023

Açılış Kokteyli:24 Temmuz 2023 / 18:00 – 20:00

Merqezart Alternatif Sanat Mekanı, Salon 1
Bodrum Marina Yacht Club Bodrum,TÜRKİYE

 

“LUMINOUS MATTERS” HAKKINDA

“Aydınlık varlıklarız, bu kaba madde değiliz” ifadesi, Star Wars karakteri Yoda’dan alıntılanmıştır. Star Wars evreninin içinde derin bir felsefi anlam taşır ve daha geniş bir anlamda yorumlanabilir. Yoda’nın bu sözübireylerin gerçek doğasına atıfta bulunur ve maddi varlıkların ötesinde bir yönümüz olduğunu vurgular.

Bu ifade, maddi formumuzdan öte bir varoluşun olduğunu ima eder. Gerçek benliğimizin enerji, bilinç veya ruhsal bir özden oluştuğunu gösterir. Yoda, bizleriiçsel ışığımızı ve evrensel enerjiyle olan bağlantımızı keşfetmeye teşvik eder.

Star Wars evreni dışında, bu alıntı daha felsefi veya ruhsal bir bağlamda da yorumlanabilir. Canlıların fiziksel bedenlerinin ötesinde derin bir öz veya ruha sahip oldukları fikrine işaret eder. Algıladığımızdan daha fazlasına sahip olduğumuzu ima eder. Bu perspektif, ruh veya bilinç gibi maddi olmayan yönlerin insan doğasında var olduğunu savunan çeşitli ruhsal ve felsefi inançlarla uyumludur.

Genel olarak, bu alıntı, gerçek doğamızın sınırlarımızın ötesinde aydınlık ve ışıltılı olduğunu vurgular. Varlığımızın derin yönlerini keşfetmeye ve birbirimize bağlı olduğumuzu fark etmeye çağırır.

Fizikte, “luminous matters” terimi, yıldızlar veya ışıldayan materyaller gibi ışık yayma veya üretme özelliği olan maddeleri ifade eder. Ancak, başka bir bağlamda “luminous matters” terimini maddi formların yüce değerlerini ifade etmek için de kullanabiliriz. Örneğin, “aydınlık konular” veya “aydınlık varlıklar” şeklinde tercüme edilebilir. Bu ifadeyle, maddi dünyada var olan nesnelerin veya kavramların yüksek veya yüce değerlere sahip olabileceğini vurgulayabiliriz. “Luminous matters” ifadesi, aydınlık veya ruhsal özelliklere sahip maddi varlıkları veya konuları ifade etmek için kullanılabilecek bir terimdir. Bu bağlamdaonlar başkaları için “sıradan” maddeler, kişiler veya konular olabilir ama deneyimlerimizden kaynaklanan aydınlık (veya karanlık) onlara şekil verir.

 

DENİZ KOZAKIEWICZ HAKKINDA

 

Deniz Dilan (Çift) Kozakiewicz (Ankara, 1977), 1995-1999 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım bölümünde tam burslu olarak lisans eğitimini tamamladı. Ardından, University of the ArtsLondon Central Saint Martins College of Arts and Design’da Sanat Yönetmenliği, Ürün Tasarımı, Mobilya Tasarımı, Moda İllüstrasyonu ve Portre Fotoğrafçılığı eğitimleri aldı, ödüller kazandı ve karma sergilere katıldı.

İstanbul’a döndükten sonra sanat yönetmeni, tasarımcı, fotoğrafçı ve danışman olarak birçok uluslararası projede yer aldı, 2017’den itibaren resim çalışmalarına ağırlık verdi.

İlk solo resim sergisi Amour Diabolique’i 2019 yılında İstanbul’da Yahşi Baraz ile birlikte açtıktan sonra, Fransa ve Türkiye’de karma ve solo sergilere katılmaya devam etti.

Paris Sebban Galerie, Mixerart ve Büyükdere35 tarafından temsil edildi. Artık çalışmalarına Barselona’da devam etmektedir.

 

 

 

“HIDE & SEEK’’, EKİN SU KIZILELMA

SOLO RESİM SERGİSİ
24 Temmuz – 24 Ağustos 2023

Açılış Kokteyli:24 Temmuz 2023 / 18:00 – 20:00

Merqezart Alternatif Sanat Mekanı, Salon 2
Bodrum Marina Yacht Club Bodrum,TÜRKİYE

 

“HIDE & SEEK” HAKKINDA

Hide and Seek adlı seride dünyaya çocuk yada çocuk olmayan bir zihinden bakmaktaki coşku düzeyinde farklılıklar ilePhilippe Aries’in “Centuries of Childhood: A Social History of Family Life” isimli eserinde çocukluğun yalnızca biyolojik bir evre olmadığı, toplum içinde kültürel bağlamda inşa edilen bir kavram olduğu fikri yansıtılır.

Bir çocuğun ona çekici gelen bir konuyla ilgilenirkenki yüz ifadesini düşünün.

Mutlak bir odaklanma hali.

Dünya üzerinde keşfedilecek çok fazla konunun oluşu. Tüm duyularla algılamaya çalışma hali.

Dokunmak,ağıza götürmek,evirip çevirmek,ısırmak ve göze yaklaştırmak.

Kaygılar,hata yapma arzusu,toplumdan dışlanma korkusu,başta merak duygusu olmak üzere bir çok duyguyu küntleştirmeye başlamıştır.

Sezgilerin,dürtülerin,yaratıcılık ve merakın yerini analitik bir bakış açısı alır.

Bazen sadece bu keşif haline açılan bir pencere, bazen ise bu çocukluk durumununkapitalizm ve tüketim toplumunda hiç büyüyemeyen ya da hiç çocuk olamayan çocuklar yaratışına karşı bir tepki durumundadır.

EKİN SU KIZILELMA HAKKINDA

2002 doğumlu Ekin Su Kızılelma, Ümran BaradanGüzel Sanatlar Lisesi’nde resim eğitimi aldıktan sonra Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı bölümünde öğrenim görmeye devam etmektedir. Bu süreçte sanatsal üretimine odaklanan Kızılelma, son dönemde ağırlıklı olarak resme yoğunlaşmıştır.Base İstanbul ve Bazaart Genç sanat fuarındaçalışmalarını sergilemiştir.

 

 

“YAŞAMAYA DAİR”,TİLBE SUNGUR

SOLO RESİM SERGİSİ
24 Temmuz – 24 Ağustos 2023

Açılış Kokteyli:24 Temmuz 2023 / 18:00 – 20:00

Merqezart Alternatif Sanat Mekanı, Koridor
Bodrum Marina Yacht Club Bodrum,TÜRKİYE

 

“YAŞAMAYA DAİR” HAKKINDA

‘’Yani, yaşamın dışında ve ötesinde hiçbir şey beklemeden

Yani, bütün işin gücün yaşamak olacak.’’ Nazım Hikmet RAN

Bir çıkmaz sokağa bağlanacak kaldırımları büyük büyük heveslerle takip edip sonunda hüsrana uğramayacak kadar geçip gitmiş olduğum bir serüven bu. Bize dayatılan hedefleri, başarıları, etiketleri ıskalayıp da asıl kendimi, arzularımı, olmak istediğim yeri, zamanı tam da en can alıcı yerinden yakalamaya dair, bana ve benliğime ait olan yaşamıma dair dert edindiğim her şeye şahitlik etmeye davetlisiniz.

TİLBE SUNGUR HAKKINDA

1993 doğumlu Tilbe Sungur, Ağustos 2021’den beriİBB bünyesinde Mimar olarak çalışmaktadır.

 

2018 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi / Mimarlık bölümünden mezun oldu. Mevcut koşullarda hayal ettiği haliyle mimari üretimi gerçekleştiremeyeceğini anladığı an, almış olduğu tasarım eğitimini ve kazanmış olduğu yetkinlikleri daha özgür üretim yapabileceği alanlara yönlendirdi.

 

Öncelikle zihnindekileri üretime dökmesini sağlayacak bilgisayar programlarını profesyonel seviyede kullanabilir hale geldi. Freelance olarak 2 boyutlu ya da 3 boyutlu mekan tasarımları yapmaya ve ihtiyaç halinde görsel sunumlar üretmeye başladı.

 

Sonrasında kendini ifade edebileceği başka alanlar arayışına girişti ve dijital sanat ile yolu kesişti. En başında rahatlatıcı bir hobi olarak başladığı dijital kolaj üretimlerini kişisel Instagram sayfasında yayınlamasıyla birlikte sanatsal üretime ağırlık verdi.

 

İlgili Haberler