Kültür & Sanat

Sertaç Kantarcı “Kendi İçinde Kaybolmayı Seven Biri”

Sertaç Kantarcı, az bilinen ve az tercih edilen yerlerde kaybolmayı çok seven biri. Avrupa’nın en derin dördüncü ve Türkiye’nin en derin mağarasına giren Kantarcı yaklaşık 12 saatte mağaranın sonundaki yer altı şelalesine ulaşmayı başaran nadir araştırmacılardan.

Birçok üniversitede medya, yeni medya ve medya sosyolojisi konularında seminerler vermiş, öğrenci kulüplerinin davetlisi olarak söyleşilere katılmış bir sima olan Sertaç Kantarcı her yıl araştırmalarına bir yenisini eklemekte.

12 SAAT SÜREN YOLCULUĞU KAYDETTİ…

Kantarcı; Safranbolu’da yer alan ve Türkiye’nin dördüncü büyük mağarası olan Bulak (Mencilis)’te  arkadaşları ile  araştırma ve inceleme yaptı. Yeraltı dünyasını araştırmak ve doğal güzellikleri kayıt altına almak için çalışma yapan Sertaç Kantarcı ve ekibi, kask kameraları ile 12 saat süren yolculuğu kaydetti. Yolculuk sırasında yer yüzeyinden ortalama 650 metre aşağısında, 1.000 metrekarelik zorlu ilerleyiş yapıldı. Mağara içinde ortalama sıcaklık 15 derece ve nem yüzeyi yüzde 70 seviyelerinde olduğu biliniyor. Sertaç Kantarcı;  yeraltında zorlu parkurda ilerleyebilmek için bazen yürümek, bazen tırmanmak zorunda kaldı.

KANTARCI “GÖRSEL ŞÖLENİ BÖYLE ANLATTI”…

Gazeteci Sertaç Kantarcı muhabirlere yaptığı açıklamada;  “Ziyaretçiler, girişin ardından dar bir bölümden geçerek ulaştıkları ana galeriye girdiklerinde mağaraya özgü muhteşem görüntü ile karşı karşıya kalırlar. Mağaranın içerisinde ilerledikçe de bu güzel görüntü etkisini arttırarak devam eder. Mağaranın ilerleyen bölümlerinde mağara içerisinde yer alan su kaynağı, yer yer 10-15 m’lik yükseklikten düşerek şelale oluşturduktan sonra sifon yaparak yer altında kaybolmaktadır. Daha sonra bu su, birinci giriş ağzının bulunduğu noktada tekrar yüzeye çıkarak, Mencilis kaynağı çıkış ağzını oluşturmaktadır. 2 farklı girişi olan Bulak Mencilis Mağarası’nın tamamını gezmek için yaklaşık 1000 metrelik zorlu yolu kat etmeniz gerekiyor. 150 basamak indikten sonra ulaşabileceğiniz mağara, Safranbolu merkezinden 8.5 km uzaklıkta konumlanan Bulak Köyü sınırları içerisinde yer alıyor. 150 basamağı indikten sonra tam bir görsel şölenle karşılaşacağınız Bulak Mencilis Mağarası, gezinizin en unutulmaz yerlerinden biri olacak” dedi.

MAĞARA NEREDEDİR?

Bulak (Mencilis) Mağarası: Safranbolu merkezine yaklaşık 8 km mesafede Bulak köyü sınırları içerisinde yer alır. Uzunluğu 6 km’ye varan mağaranın yalnızca ilk 400 metresi ziyarete açık olup ülkemizin 4. büyük mağarası niteliği taşıyan bünyesindeki dikitler, sarkıtlar, travertenler, göletler ve yer altı su kaynağı ile bir tabiat harikasıdır.

Gazeteci Sertaç Kantarcı, medya kariyerinin ötesinde sanat koleksiyonerliği, adrenalin sporları ve felsefe alanında da kendini geliştirmiş bir isim. Gelin kendisini hep beraber tanıyalım

SERTAÇ KANTARCI KİMDİR?

Sertaç Kantarcı; Adrenalin tutkusu, sporcu kişiliği ve sanat koleksiyonerliği ile tanınan genç iş insanı Sertaç Kantarcı, medya alanında faaliyet gösteren şirketlerinin üçüncü nesil sahibi.

Sertaç Kantarcı, 1979 yılında Ankara’da doğmuş, aslen Xsanthi eşrafından baba tarafı ile Giresunlu bir anneye sahip Ankara’nın hatırı sayılır ailelerinden Kantarcı ailesine mensup bir isimdir.

Başkent Üniversitesi mezunu olan Kantarcı, hayatına farklı ve renkli bir şekilde yön vermiştir. Öğrencilik yıllarında animatörlük ve garsonluk yaparak iş hayatına adım atan Kantarcı, müzisyenlik deneyimleri yaşamış ve otostopla Anadolu’yu dolaşarak fotoğrafçılık ile tanışmıştır.

Ankara’ya dönüş yaptıktan sonra mezuniyetini tamamlamış ve bir süre eğlence sektöründe çalışmıştır. Ancak, kendisine özgü bir hayat tarzını benimseyen Kantarcı, sıradanlıktan uzaklaşarak dünyayı gezmeye karar vermiştir. Dönüşünde özel bir radyo için metin yazarlığı yapmış, ardından haberciliğe olan ilgisiyle televizyon ve dergilerde muhabir olarak görev almıştır.

Birçok uluslararası haber ajansında fotoğrafları yayınlanan Sertaç Kantarcı, ulusal gazetelere de belgesel fotoğraflar çekmiştir.

Özellikle toplumsal olaylar konusunda aranılan bir isim olan Sertaç Kantarcı, bir dönem Ortadoğu’da çektiği çok özel fotoğraflarıyla gündemde kalmıştır.

Hem yazıları hem fotoğraflarıyla dikkat çeken Kantarcı, basın dünyasında adından söz ettirmiş, fotoğrafları manşetlerden arka sayfalara kadar geniş bir yelpazede yer bulmuştur.

Girişimci ruhuyla medya sektöründe faaliyet gösteren Kantarcı, Ankara Life dergisi, Ekonometri dergisi ve Girişimci Kadın dergisi gibi önemli yayınların sahibidir. Bu dergiler aracılığıyla iş dünyası, ekonomi ve politika alanlarında ulusal çapta etkili bir iletişim kurmayı başarmıştır.

Hayatının her aşamasında sıra dışı tercihleriyle dikkat çeken Sertaç Kantarcı, fotoğrafçılık ve medya alanındaki başarılarının ötesinde sporcu karakteriyle de bilinmektedir.

Kantarcı, üyesi olduğu Anatolian Horse Safari Grubu’yla Ankara’dan Bolu’ya, Antalya’dan da Ankara’ya ata binerek gelmeyi başarmıştır…

Halen Ankara’da ikamet eden Sertaç Kantarcı, az bilinen ve az tercih edilen ülkelerin şehirlerinde kaybolmayı çok sevmektedir…

İlgili Haberler