Kültür & Sanat

Uzman Genç Psikolog Eserleri İle Aşmış “Servet Aşan”

Servet Aşan; Haliç Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olan ve mezun olduktan hemen sonra Dorlion Yayınevinden, ilk kitabı olan “Genç Psikologları (2020)” yılında yayınlamıştı Bu güne kadar ki en yaygın eserleri:• 12. Seans Füg• Genç Psikologlar• Füg II & Bir Zihnin Tutsaklığıdır bu gün en çok okunalar arasında yerini almıştır.

Meslektaşları ile birlikte Psikoloji Gençlik Derneğini kurduğundan bahseden Psikolog Servet Aşan,  “Bu derneğin yönetim kurulu başkanlığını yürüttüm. Bu süreç de birçok sosyal sorumluluk projelerinin genel koordinatörlüğünü yürüttüm.  Facebook resmi sayfası ile 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığına özel bir proje geliştirdik. Sensiz Olmaz Projesiyle İstanbul Cerrahpaşa Çocuk Kliniğinde haftalık düzenli olarak çeşitli etkinlikler gerçekleştirdik.  Sağlıklı Yaşam için Temiz Adımlar başlığı ile İstanbul sahillerinde temizlik etkinlikleri düzenleyip Farkındalık yaratmaya çalıştık. Çocukları Bilinçlendirme Projesiyle Çocuk İstismarlarına yönelik Projenin de genel koordinatörlüğünü üstlendim.  Daha sonra Türk Psikologlar Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeliğine seçildim. Halen de bu görevi de sürdürüyorum. Bu projeler devam ederken, Yüksek Lisans eğitimimi de tamamladım ve özel bir Üniversite de haftanın bazı günlerinde Akademisyenlik görevine de başladım” dedi.

 12. Seans Füg

Bu süreç de yeni kitaplarım için de çalışmalarımda devam etti.”Dissosiyatif Füg” hastalığını bir roman kurgusuyla yine yalın bir anlatım tarzıyla Otantik Yayınevinden kaleme aldığım, “12. Seans Füg (2022)” kitabımı da okuyucularıma sundum diyerek sözlerine devam eden; Psikolog Servet Aşan “Bu roman da okuyucu, gündelik yaşamda karşılaştığı toplumsal ya da bireysel sorunları da gözden geçirebileceği bir kurguyla karşılaşırken sıkılmadan kendisiyle ilgili sorgulamalar ve başa çıkma stratejileri de geliştirebileceği bir dünya da buluyor.  Aynı zaman da Psikolojik bir hastalığı da öğrenmiş oluyor. Bu hastalık( Dissosyatif Füg) insanların kimliğini dahi unuttuğu yeni bir karakter yaratıp, hep bu karakterdeymiş gibi yaşamaya, gerçek karakterine dair bir tür hafıza kaybı yaşadığı ve bu yeni karakterin kimi zaman bir iki gün kimi zaman da altı ay kadar sürdüğü ciddi bir hastalıktır.  Roman da çok ince işlenmiş bilimsel veriler var. Karakter Cinayet Polisiyken bir tetikçiye dönüşüyor. Sahte bir psikolog tarafından yönlendiriliyor. Bu yönlendirme sonrasında eski karakterinden kalma aşkıyla karşılaşıyor.  Yönlendirmenin onun için çeşitli suçlara sebep olduğunu öğrendiğinde adaleti sorgulama başlıyor. Romanın sonunda karakterimiz tutuklanıyor. Kitabın ikinci serisi de “FÜGII Bir Zihnin Tutsaklığı (2024)” adıyla Nobel Akademik Yayınevinden basıldı. Bir yıllık bir sürede tamamlandı.

(FÜGII) Bir Zihnin Tutsaklığı

 

“Keşke varsa öfke vardır.”

“İnançlarınızın sarsıldığını düşünün. Bugüne kadar bildiğiniz hiçbir şey doğru değilmiş! Bundan sonrasının bir önemi kalmayabilir. Ancak öncesinin hep önemi vardır.”

“Yaşananlar her ne olursa olsun yaşamak için mutlaka bir umut olmalıydı.”

“Hassas kalplerin cehennem bekçileri yakınlarımızdı ya da yakın sandıklarımız.”

“Adalet, maşeri bir gerginliktir.”

  1. Seans Füg

Uzman Psikolog Yazar Servet Aşan

KİTAP İLE İLGİLİ YORUMLAR…

Kurgusal yönü ve şaşırtıcı yorumlarıyla okuyucuyu düşündüren çarpıcı bir eser.

Prof. Dr. Cem Şafak Çukur

Şaşırtan ve heyecanlandıran, okuyucunun kendisini derinliklerine doğru yolculuğa sürükleyen harika bir eser.

Dr. Kln. Psk. Barkan Eskiili

Yazarın muazzam kitabı! Sürükleyici bir hikâyesi ve çarpıcı psikolojik derinliği ile okuyucuyu etkileyici bir romanın içine çekiyor.

Kln. Psk. Şehmus Eke

Psikolojik bir hastalığı başarılı bir kurguyla sunan, çarpıcı mesajlarla temel düşüncelerimizi sarsan, her sayfasında heyecan yaratan örnek bir eser.

Kln. Psk. Şiyar Parlak

Bilim ve edebiyat arasında mükemmel dokular dokuyan bu eser, psikolojik rahatsızlıkları kurgusal bir dil ile okuyuculara sunmuştur.

Psk. Mehmet Kızılarslan

İlgili Haberler